Blic intervju

Razgovarali smo s...Anastazijom Komljenović

Autor: Marina Žugaj, 26. 3. 2011.

Razgovarali smo s profesoricom hrvatskog jezika Anastazijom Komljenović. Što nam je otkrila o sebi možete pogledati ovdje.

1. Nedavno Vam je izdana knjiga. O čemu je zapravo riječ?

ANASTAZIJA: Knjiga se zove Antologija suvremenog velikogoričkog pjesništva, a ja sam je sastavila. To je zapravo antologija novijeg turopoljskog pjesništva u kojoj je obuhvaćeno 24 pjesnika. Knjiga je izdana dvadesetak godina nakon Turopoljske čitanke koja daje povijesni uvid u književnost Turopolja tako da je ova antologija svojevrstan nastavak te čitanke. Ta turopoljska antologija je ustvari doprinos istraživanju zavičajne književnosti.

2. Imate li nadimak?

ANASTAZIJA: Da, imam nadimak, naravno. Bliži prijatelji i obitelj zovu me Stošija. To je nadimak svojstven za područje Dalmacije gdje se Anastazija uglavnom nazivala Stošija.

3.      Životni moto?

ANASTAZIJA: Don`t worry, be happy.

4.      Kako biste se opisali u tri riječi?

ANASTAZIJA: Razumna, kreativna, samostalna

5.      Kakvi ste bili kao dijete?

ANASTAZIJA: Kao dijete bila sam vrlo zaigrana i vesela. Nisam voljela previše školu, ali sam jako voljela čitati i svirati. Išla sam paralelno u redovnu školu i glazbenu školu. Svirala sam gitaru i klavir, učila solfeggio, harmoniju, zborsko pjevanje, imala puno koncerata. To mi je bilo najdraži period djetinjstva.

6.      Jeste li kad što trenirali?

ANASTAZIJA: Nikad nisam nešto specijalno trenirala, u gimnaziji i na faksu igrala sam odbojku. Preko godine rekreiram se aerobicom, volim biti u dobroj formi.

7.      Koja su Vam tri najdraža odjevna predmeta?

ANASTAZIJA: Traperice, traperice, traperice (kroz smijeh). O.K. traperice, sandale i ljetne haljine.

8.      Što radite u slobodno vrijeme?

ANASTAZIJA: Putujem  po Hrvatskoj i svijetu. To je ono što me opušta i čime radim distancu od svakodnevnog života. Kad nemam love za putovanja, idem u kino, pijem duge kave s dragim ljudima, igram se sa svojim nećacima, vrtlarim, bavim se glazbom.

9.      Najdraže jelo?

ANASTAZIJA: Volim sve jesti, gurman sam. Najdraže jelo je mi je brujet koji moja mama odlično kuha.

10.  Koji Vam je bio najdraži u gimnaziji?

ANASTAZIJA: Imam sreću da sam završila najbolju gimnaziju u Zagrebu po mom mišljenju. Riječ je o gornjogradskoj VIII. Gimnaziji Tituša Brezovačkog u Zagrebu. Zato imam nekoliko predmeta koje sam obožavala, a to su bili hrvatski jezik, filozofija, povijest umjetnosti i latinski jezik. Hrvatski jezik u gimnaziji predavala mi je dr. sc. Ljiljana Gjurgan, a filozofiju dr. sc. Vesna Batovanja. Te profesorice su kasnije i utjecale na moj životni izbor studija na Filozofskom fakultetu.

11.  Što biste htjeli dobiti na poklon za rođendan?

ANASTAZIJA: Wellness vikend. Ako ne to, onda barem kartu za koncert Joea Cockera u Zagrebu.

12.  Koja Vam je neostvarena želja u životu?

ANASTAZIJA: Kupiti brodicu, ili manji jedrenjak i ploviti po otocima.

> Novinarski kutak - Intervju