Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Autor: Helena Kolarec, 20. 11. 2012.

Dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se 25. studenog.

Datum su prihvatili Ujedinjeni narodi 1999. godine, kada je službeno potvrđen kao ‘Međunarodni dan eliminacije nasilja nad ženama’.

Datum se obilježava u znak sjećanja na sestre Mirabal – Patriu, Dédé, Minervu i Mariu Teresu, koje je brutalno ubio diktator Rafael Trujillo, 1960. godine.

Dan se počeo obilježavati 1981. godine u Bogoti, nakon sastanka feministkinja iz Latinske Amerike i Kariba. Na sastanku se govorilo o nasilju u obitelji, seksualnom zlostavljanju, silovanju te nasilju nad ženama i političkim zatvorenicima pod tadašnjim diktatorskim režimom Južne Amerike.

Nasilje nad ženama – danas

Nasilje nad ženama događa se u raznim aspektima i obuhvaća narušavanje raznih društvenih, građanskih, političkih, ekonomskih i kulturnih prava žena.

Svjetska statistika svjedoči kako su u više od 70% slučajeva ubojstava žena u svijetu, izvršioci bili upravo njihovipartneri.

Predstavnici policije i nevladinih organizacija ističu kako vrlo mali broj žena odluči prijaviti nasilnika. Istraživanja pokazuju kako žene trpe nasilje i po 10 do 15 godine prije nego što konačno odluče potražiti pomoć.

Strašno je da većina nasilja i dalje ostaje neregistrirana. O ozbiljnosti ovog problema, govori i činjenica da je u Hrvatskoj svakih 15 minuta fizički zlostavljana po jedna žena!

Znate li da…?

…su u mnogim zemljama žene organizirale i otvorile skloništa za žene žrtve nasilja u obitelji.

…od svih kriminalnih djela u Velikoj Britanijičetvrtina je ona nad ženama.

…je u Kanadi svaka deseta žena žrtva nasilja svog partnera, a u SAD-u svaka šesta.

…ženske udruge, poput B.A.B.E. (Budi aktivna, budi emancipirana) i Autonomna ženska kuća Zagreb – Žene protiv nasilja nad ženama, pokušavaju pridonijeti boljoj zakonskoj zaštiti i jačanju društvene svijesti o problemu nasilja nad ženama i djecom u obitelji i društvu.

…se osim Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, u Hrvatskoj 22. rujna obilježava Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Dan se obilježava u sjećanju na žrtve nasilja nakon brakorazvodne sudske parnice. Na općinskom sudu u Zagrebu, 22. rujna 1999. održala se sudska parnica na kojoj je Mate Oraškić ubio svoju suprugu Gordanu, odvjetnicu te sutkinju. Oraškić je osuđen na 40 godina zatvora.

Ako ste žrtve nasilja, ne čekajte i potražite pomoć! Nitko ne bi trebao trpiti nasilje, pa tako ni Vi. Žene izborite se za sebe i stanite tomu na kraju dok još nije prekasno!

Izvor: alfa-portal