2012-11-20 13:52:49 Svjetski dan televizije 21. studenog obilježava se Svjetski dan televizije, telekomunikacijskog sistema, koji je po mnogima obilježio drugu polovicu 20. stoljeća.
Na taj se način obilježava slava i utjecaj televizije, te ujedno i odaje počast ulozi koju ona ima u našem svakodnevnom životu upozoravanjem na zdravstvene, socijalne, ekonomske i ostale probleme u svijetu kojima se narušava sveopći mir. Smatra se kako je danas odigrala veliku ulogu u prezentiranju globalnih pitanja koji utječu na ljude diljem svijeta, te pomogla širenju društvenih ideja. Televizija je jedan od najutjecajnijih medija današnjice, stoga krenimo kroz kratku povijesnu šetnju njena postanka.
a 70 godina postojanja, televizija je postala najutjecajniji medij. Čak 98 posto domaćinstava u svijetu svakodnevno gleda programe na takozvanom malom ekranu, a na našim prostorima se televizija dnevno gleda u prosjeku jedan sat više nego u Europi. Do 18. godine, prosječno dijete na našim prostorima osim gledanja u ekran više vremena provede samo spavajući. Televizija je toliko moćan medij da u pojedinim državama, ovisno o stupnju obrazovanja građana, presudno utječe na formiranje javnog mišljenja. Iako svakodnevno pruža niz informativnih, zabavnih, edukativnih i kulturnih sadržaja, kako bi i trebala, u nekim je pogledima televizija i dalje ostala crno-bijela. Pod tim se misli na njezine dobre i loše strane. Televiziji se najčešće zamjera da potiče nasilje, otuđuje ljude, osiromašuje maštu i smanjuje aktivnost. Silan izbor sadržaja na televiziji veoma lako izaziva ovisnost, naročito kod mlađe publike. U svim vrstama programa svakodnevno se viđa agresivnost, nemoral, seks, …u trci za slavom zanemaruju se osnovne moralne vrijednosti, ljudi gube svoju stvarnost i počinju živjeti neki tuđi život. |
Osnovna škola Slavka Kolara Kravarsko |