« Prosinac 2017 »

20.studenog - Međunarodni dan djeteta

U svijetu se 20. studenog svake godine obilježava Međunarodni dan djeteta, čiji je cilj podsjetiti javnost o potrebi zaštite djece i maloljetnika od zloupotrebe, nasilja i raznih oblika diskriminacije. Tim povodom upitali smo učenike naše škole "Zašto voliš biti dijete", a njihove odgovore možete vidjeti u kratkom videu na našem školskom YouTube kanalu, kojega su snimile i montirale učenice i voditeljica skupine Web novinari.

U svijetu se danas obilježava Međunarodni dan djeteta, čiji je cilj da podsjeti javnost o potrebi zaštite djece i maloljetnika od zloupotrebe, nasilja i raznih oblika diskriminacije.

Međunarodni dan djeteta obilježava se 20. studenoga s ciljem boljeg razumijevanja, prihvaćanja i dobrobiti sve djece. Generalna skupština UN-a je 20. studenoga 1959. godine usvojila "Deklaraciju o pravima djeteta", a 1989. godine "Konvenciju o pravima djeteta". Od 20. studenoga 1989. godine u cijelome se svijetu obilježava Međunarodni dan djeteta, koji je potaknula Organizacija Ujedinjenih naroda i njezine specijalizirane ustanove.

Obilježavanjem ovog dana se želi senzibilizirati javno mnijenje i ustanove za potrebu zaštite maloljetnika od zlouporabe, nasilja i raznih oblika diskriminacije.

Također se žele potaknuti organizacije koje se bave ljudskim pravima i slobodama na poduzimanje konkretnih koraka u zaštiti i unapređenju dječjih prava jer su ta prava temelj izgradnje naprednog društva. Temelj za svijet mira je sredina gdje djeca postaju prijatelji, gdje uče i rade surađujući i odrastaju sa spoznajom o međuovisnosti svih živih bića. Nažalost, postoje djeca kojoj su uskraćena osnovna životna prava jer se na primjer iskorištavaju kao radna snaga, sudjeluju u ratnim sukobima s oružjem i sl.

Na ovaj dan na poseban način treba gledati na prava djece i adolescenata na najsiromašnijim područjima na svijetu.

Osnovna dječja prava su:
• Prava preživljavanja - hrana, smještaj, stanovanje, zdravlje, životni standard;
• Razvojna prava - razvoj, odgoj i obrazovanje, obitelj, kultura, identitet;
• Prava sudjelovanja - donošenje odluka, druženje, izražavanje, pristup informacijama;
• Prava zaštite od - zlostavljanja, zanemarivanja, izrabljivanja, mučenja, otmice, prostitucije.

objavio: Marina Žugaj   datum: 20. 11. 2017.

JELOVNIK ZA MATIČNU ŠKOLU I PODRUČNE ŠKOLE

18.12. – 22.12.2017.

Ponedjeljak - pecivo, salama (tirolska), cedevita

Utorak  - hrenovka u pecivu, cedevita